Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego AWF jest jedyną reprezentacją ogółu studentów przed władzami uczelni. Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego jest najwyższym organem Samorządu Studenckiego. Składa się z 15 osób wybranych w wyborach studenckich oraz z kilkunastu osób stale z nią współpracujących.  Na czele samorządu stoi Przewodniczący który kieruje pracami URSS. Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego podzielona jest na kilka stałych komisji. Są to: komisja socjalna, kultury, sportowa oraz dydaktyki.

Do głównych zadań URSS należą:
Reprezentowanie interesów studenckich
Przyznawanie środków pomocy materialnej dla studentów
Opiniowanie aktów prawnych dotyczących spraw studenckich, a w szczególności programów nauczania
Czuwanie nad przestrzeganiem regulaminu studiów
Animacja kultury studenckiej oraz współpraca międzyuczelniana na terenie Krakowa oraz całego kraju, a planowana jest także na arenie  międzynarodowej.

Z wyżej wymienionych zadań na szczególną uwagę zasługuje uczestnictwo w przyznawaniu środków pomocy materialnej takich jak: stypendia socjalne, stypendia za wyniki w nauce i w sporcie, zapomogi - studentom znajdującym się w ciężkiej sytuacji finansowej. Członkowie URSS opiniują podania o miejsca w akademikach.
Drugim interesującym obszarem działalności samorządu studentów jest aktywność na polu kulturalnym. Samorząd organizuje szereg imprez kulturalnych w ciągu roku akademickiego a także w czasie przerwy wakacyjnej. Są to m.in. impreza integracyjna pierwszego roku tzw. „Bal Piórnika”, studenckie Andrzejki, Wybory Najmilszej Studentki i Superstudenta AWF oraz wiele innych imprez kulturalnych. Naszym wielkim polem do działania jest sfera sportu amatorskiego i imprez sportowo – rekreacyjnych. W ciągu całego roku organizujemy mnóstwo tego typu atrakcji. Nasze sztandarowe imprezy to: „Akademikiada”- rozgrywki sportowe miedzy domami studenckimi, "Zawody o Puchar Rektora AWF  w Narciarstwie i Snowboardzie", „Święto Sportu”, "Juwenaliowy turniej piłki siatkowej plażowej", "Piłkarska Liga Akademicka" i inne.

Dzięki pomocy Władz uczelni mamy do dyspozycji kilka razy w tygodniu halę sportową i gimnastyczną, korty tenisowe oraz siłownię.

URSS współtworzy także Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa. Jest również członkiem Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, który dba o interesy żaków z całej Polski.

Jesteśmy współorganizatorem największego w Polsce obozu adaptacyjnego dla studentów rozpoczynających swoją studencką przygodę czyli: „Campusu Akademickiego”. Co roku na przełomie sierpnia i września nad Soliną „przygotowujemy” nowych żaków do życia studenckiego. Więcej informacji na: www.campusakademicki.eu

Jednak przede wszystkim Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego to grupa bardzo zmotywowanych ludzi pragnących zrobić coś dla naszych studentów i Akademii. Jeśli chcesz w trakcie studiów zrobić coś dla siebie i innych, a także zebrać cenne doświadczenie, poznać ciekawych ludzi i przeżyć wiele przygód dołącz do nas! Możesz odwiedzić nas na dyżurze bądź skontaktować się z nami mailowo. Jeżeli jesteś aktywna/y, masz dużo pomysłów i nie boisz się wyzwań, zapraszamy!!!